מה הם יערות מאכל?

ולמה החלטנו לרכז מאמצים בלשתול אותם

 

ראשית נשאל מה זה יער?


יער הוא/היא מערכת אקולוגית בעלת מגוון ביולוגי מהגבוהים בטבע. מערכת אקולוגית זאת ניחנת ביציבות חזקה מאוד בשל ריבוי קשרי הגומלין הקיימים בה, בין עץ לעץ, בין צמח לצמח, בין בע"ח לבע"ח ובין כל המרכיבים גם יחד. כך נוצר רקמה הטרוגנית של קשרים,  ככל שכמות קשרי הגומלין בתוך היער גדלה כך עולה גם היציבות של המערכת. דמיינו ערסל בו יש מעט חוטים שתי וערב אל מול ערסל בו קיימים המון קשרים וחוטים, הרי שהוא יהיה הרבה יותר חזק מול עומס. כך גם ביער. נוסך על כך, או אולי בשל כך יער חסין בדר"כ אל מול מצבי קיצון כמו מחסור במים, חומרי הזנה והפרעות חיצוניות.
כעת, ניתן להבין כי יער מאכל הינה מערכת אקולוגית-חקלאית מעשי ידי אדם אשר מחקה דפוסים טבעיים של יער ומכילה בתוכה את האספקט של גידול פרי וירק למאכל. במקום עצי אלון ואורן, יהיה יער המאכל מלא בעצי פרי, ירקות בר, מטפסים שורשים וכל טוב מן הטבע.
יער מביא עימו נעימות שלווה שכזאת, מלווה ברוח קרירה והרמוניה הקיימת בטבע, אלה נוצרים מתוך המיקרו אקלים תחת כנפי העצים, הצמחים ובעלי החיים אשר מהווים רק מחלק מהיצורים אשר נגלים לעיננו. מתחת לפני השטח נמצאים הסודות הכמוסים ביותר של היער. נהוג לתאר כי משקל הביומסה באדמה הוא פי 8 ממשקל הביומסה מעל פני האדמה. כלומר, אם קיים סוס שחי בשטח מסוים, מתחת לשטח ימצאו חיים במשקל 8 סוסים. לכן כאשר אנחנו ניגשים לתכנן יער מאכל, הגישה שלנו היא בראש ובראשונה ענווה מול המורכבות המופלאה של הטבע. אנחנו סה"כ מחכים דפוסים של הצלחה הקיימים בטבע.

 

יערות מאכל

"יער מאכל" הוא מטע בר קיימא. וכיער בוגר הוא מניב שפע תוצרת ומתחזק את עצמו.

שיטת התכנון, ההקמה והתחזוקה של יערות מאכל מייצרת מערכות אקולוגיות טבעיות בנות-קיימא בשטחים פתוחים ומופרים- כמו שטחים חקלאיים לשעבר שאינם מנוצלים. שיטת תכנון זו שואבת השראה ממערכות אקולוגיות טבעיות (Biomimcry) כדוגמת יער ומבוססת על צמחי תועלת, ובדומה למתרחש בטבע מתחזקת את עצמה ללא צורך בתשומות כגון דישון, הדברה והשקיה.

שיטת התכנון של "יער מאכל" מציעה חיקוי ויישום של דפוסים ותבניות אלו בהתאם למאפייני תא השטח הספציפי, ומאפשרת לעצב מערכת חקלאית המניבה מזון לצד שיקום שירותי מערכת אקולוגיים. גדולתה של המערכת היא בעיקר ביכולתה לשגשג ולהצליח בהתמודדות עם מחלות, מזיקים ושנות בצורת תוך כדי הפקת שפע תוצרת במרחב פתוח בריא ואקולוגי המאפשר למינים רבים של צמחים ובעלי חיים לחיות בהרמוניה, לצד הפעילות האנושית.

איור 1. תהליך סוקסציה – מהלך הטבעי של חילוף החברות בטבע, מחברת החלוץ ועד לחברת השיא.

 

 

יער מאכל הוא אחד היישומים של גישת הפרמקלצ'ר (permanent agriculture- Permaculture).

באמצע שנות ה-70 של המאה ה-20, שני חוקרים אוסטרלים טבעו את המונח פרמקלצ'ר, בתרגום לעברית "חקלאות בת קיימא" או בצורה קצת יותר רומנטית אך מדויקת תרבות עדן. כלומר בהתייחס לסגנון חיים שונה בתכלית מהנהוג בעולמנו המודרני- במציאות עדן אין צורך בעבודה קשה וסיזיפית, זו מציאות של שפע, והאדם מלקט כפי צרכו מזון עונתי ובריא מסביבתו הטבעית.

גישה זו נשענת על 3 עקרונות אתיים:  

דאגה לאדם, דאגה לסביבה וחלוקה הוגנת של המשאבים.

 

שילוב יערות מאכל באורח החיים הקהילתי,  ייטיב עם המערכת האקולוגית וישפר את איכות החיים של התושבים בכך שהיער ינגיש מזון בריא, איכותי ומקומי ובו בזמן יהווה עבורם מרחב פעולה שהייה ועבודה חינוכי וחוויתי, וכן ישמש כמקור משיכה ופעילות לתיירות פנים וחוץ. להלן כמה דוגמאות לתועלות הייחודית של יערות מאכל:

 • יער מאכל מרווה את האקוויפר, מעלה את מפלס מי התהום ומונע סחף קרקע, בשונה מחקלאות קונבנציונלית המנקזת את מי הגשמים לצידי הדרכים ומובילה אותם לתחנות שאיבה, לביוב ולים. ביער מאכל נעשה שימור של מי הנגר (מי גשמים הזורמים על פני הקרקע) בעזרת הצמחייה וטכנולוגיות לשימור מים. גישה זו גורמת להאטת קצב הגעת מי הגשם לפני האדמה ועזיבת הנגר את השטח, אצירת המים בקרקע והגדלת ספיגת וחילחול המים למי התהום.
 • יער מאכל הוא בית לשפע בעלי חיים מסוגים שונים: מיקרו-אורגניזמים החיים בקרקע, דו-חיים, זוחלים, יונקים, עופות ועוד. בכך היער מעלה את המגוון הביולוגי באזור כולו – במערכת טבעית לכל מין אויבים טבעיים, המערכת מגיעה לאיזון אקולוגי וכך נמנעת מגיפת מזיקים המתרבים ללא בקרה.
 • ברמה החברתית אנושית, נוצרת סביבו היער קהילה פעילה של אנשים ממגוון תחומי עניין הפועלים למען סביבה בריאה יותר. הפעילות החינוכית, תיירותית אקו-חברתית מהווה קרקע פוריה למיזמים ושיתופי פעולה נוספים ומחזקת את הלכידות החברתית והחיבור שלנו לגליל, לאדמה, ליצירת עתיד, מקדמת אופטימיות וערכים פרו-אקטיביים כביטוי של אהבת האדם והארץ, חלוציות וציונות מודרניות.

 

 

 

העמותה ליערות מאכל בגליל

הרעיון להקים יער מאכל בגליל העליון נבע מתוך מפגש בין סטודנטים ממכללת תל חי ותושבי המקום, במסגרת פעילות סטודנטיאלית למען איכות הסביבה בגליל. לאחר תהליך גיבוש הקבוצה המייסדת, החזון והמטרות, שארך כשנה, הוחלט להקים עמותה ולהתחיל לפעול על קרקע ציבורית מתאימה שאותרה בתהליך משותף עם הרשויות הרלוונטיות.

צוות המייסדים של העמותה מונה שמונה חברים, שלושה מהם בוגרים של החוג למדעי הסביבה:  יובל לייבוביץ, רז סימון ואורי ענתבי וחמישה תושבי הגליל מתחומי עיסוק שונים: ליבי אילן, רותם באר, לילך מוצפי, עמית שוהם ויובל שמיר.

באוגוסט 2016 , הוקמה העמותה ואלו הן מטרותיה:

 • להקים, לקדם ולתמוך בהקמה של יערות מאכל בגליל.
 • להוות מרכז חינוך וידע ולקדם מחקר ופיתוח בנושא יערות מאכל, קיימות וחקלאות ידידותית לסביבה, ולהנגיש ידע זה לקהילה ולחקלאים.
 • להגדיל את ההיצע והנגישות של תושבי הגליל לתוצרת חקלאית אורגנית טרייה מגידול מקומי.
 • לפעול לקידום תיירות אקולוגית בגליל.
 • לקיים פעילות קהילתית וליצור הזדמנויות למפגשים קהילתיים ביערות שיקומו וינוהלו על ידי העמותה.
 • להקים, לתפעל ולנהל יער מאכל שיהווה את מרכז הפעילות של העמותה.
 • לפעול למען ערכי הקיימות והסביבה.

 

יערות מאכל וחקלאות יערנית הן שיטות גידול מזון המיטיבות עם האדמה ומתבססות על חיקוי מערכות טבעיות ולמידה מן הטבע.

מערכות אלה מתוכננות ליצירת מגוון ביולוגי, שימור מים ובניית קרקע המביאים ליציבות ועושר אקולוגי, לפרודוקטיביות גבוהה וליבולים בריאים ומזינים יותר.  

מקור להשראה עבור כולנו ביער המאכל בקדרון, תוצאה של 5 שנות התבוננות תכנון ויצירה:

2012

2017

מפת יערות מאכל בישראל

 

 

חקלאות יערנית

חקלאות יערנית הינה מערכת לניהול קרקע שבה גדלים עצים ו/או שיחים בשילוב עם גידולי שדה או מרעה. הוא משלב שיחים ועצים בטכנולוגיות חקלאות וייעור כדי ליצור מערכות שימוש קרקעיות מגוונות יותר, פרודוקטיביות, רווחיות, בריאולוגיות, אקולוגיות וקיימות.

מערכות אקולוגיות בנות-קיימא

"יער מאכל" הינה שיטת תכנון, הקמה ותחזוקה של שטחים פתוחים המייצרת מערכות אקולוגיות בנות-קיימא, המבוססות על צמחי תועלת. שילוב של יערות מאכל באורח החיים הקהילתי ישפר את איכות החיים של התושבים. מחקרים מצביעים על כך שיערות עירוניים משפרים יכולת מנטלית, מפחיתים פשע, מגבירים לכידות חברתית, מקדמים העצמה קהילתית ומעלים ערך נדל"ן. יער מאכל עירוני יכול לתרום במגוון תחומים נוספים; הוא יוצר מרחב ציבורי איכותי לקהילה, מקור למזון בריא ומקומי, מהווה ריאה ירוקה, מרכז חינוכי רב אפשרויות, תומך בעסקים מקומיים, מפחית זיהום אוויר, מייפה את הנוף האורבני ומהווה מוקד משיכה תיירותי. דרך הקמת יער מאכל עירוני או שכונתי כפרויקט קהילתי, התושבים לוקחים אחריות על סביבתם הציבורית, וביחד יוצרים קהילה מקיימת ובריאה יותר, שנעים לחיות בה.

יער מאכל היא שיטת תכנון השואבת השראה מיערות וחורשים טבעיים. היער הטבעי הוא מערכת בת קיימא שמתחזקת את עצמה (לא צריך לדשן, להקות, לרסס וכו') ומשגשגת ככל שחולפות השנים בזכות דפוסים ותבניות התפתחות המעניקות לה את היכולת לקיים את עצמה. ע"י התבוננות ויישום של דפוסים ותבניות אלו ניתן לעצב מערכת חקלאית מניבה מזון המהווה גם שיקום של שירותי מערכת אקולוגים בזכות היותה מערכת אקולוגית טבעית.

ברמה הקהילתית:

 • חיזוק החוסן קהילתי – מקום למפגש וחיבור בין אנשים בכל הגילאים.
 • חיזוק השייכות – טיפוח הסביבה המקומית על ידי התושבים המקומיים מעלה את תחושת האכפתיות למקום.

ברמה הכלכלית:

 • יצירת קרקע פורה ליזמות מקומית – אירועים קהילתיים, הרצאות, סדנאות, סיורים ועוד.
 • מקור מזון בריא לקהילה המקומית.
 • הפחתת השימוש בחומרים כימיים מסוכנים.

ברמה הסביבתית:

 • העלאת מגוון ביולוגי – יער מאכל הוא בית לשפע בעלי חיים מסוגים שונים: מיקרו-אורגניזמים החיים בקרקע, דו-חיים, זוחלים, יונקים, עופות ועוד.
 • הפחתת זיהום אוויר – נטיעת עצים וצמחים נוספים פועלת כמערכת לטיהור האויר והשבחתו בחמצן בסביבה העירונית.
 • הפחתת "אי חום העירוני" – איזור מוצל ומונגש לשהות ומרגוע בזמנים חמים.
 • חידוש אתר שהיה מוזנח לאתר נופש ופנאי לקהילה
 • יער מאכל מרווה את האקוויפר ומעלה את מפלס מי התהום.
 • שימור קרקע –  אצירת המים בקרקע והגדלת ספיגתם וחילחולם למי תהום← מונעת סחף קרקע.

תמונות מרחבי הרשת להמחיש את רעיון יער המאכל

שותלים היום את המציאות של המחר. הצטרפו אלינו!

יערות מאכל בגליל

 

אירועיםתרומות